Sladká dýňová kaše ke snídani
Máte rádi sladké snídaně? Je pro vás varianta obilné kaše doplněné o ovoce nebo oříšky ideální volbou? U nás rozhodně ano. Snídáme kaše již několik let. Já nejraději teplé, Nel jak kdy. Nevadí ji občas ani studená přes noc fermentovaná. Obilné kaše přináší nejen dostatek energie, ale i výtečné chuti a dá se připravit na mnoho způsobů. Klidně i na slano. Tentokrát jsme si do domu již pustili dýni. Ano, ano, podzim se nezadržitelně blíží a klepe na dveře.
Nejznámější je varianta z ovesných vloček, ale použít se dají i vločky z jiných obilovin: žitné nebo rýžové. Vynikající a velmi zdravá je také pohanka (věděli jste, že není potřeba ani vařit?) a v poslední době oblíbená bezlepková quinoa.
Ingredience:
Dýně hokaido – měla jsem doma zrovna jednu maličkou, z větší vám postačí cca polovina
Ovesné vločky – asi tak 4 lžíce
Mléko – u nás rostlinné a použila jsem rýžové
Lískové oříšky na ozdobu
Lžíce medu pro chuť
Postup:
Nejvíce času vám zabere příprava dýňového pyré. Já nejraději peču dýni v troubě a následně rozmixuju na hladkou kaši. Můžete však také nakrájenou dýni uvařit na pařáčku v hrnci. A pokud nemáte ani pařáček, tak v trošce vody.
Dýni hokaido není třeba loupat. Stačí omýt, vybrat semínka a nakrájet.
Jakmile máte připravené pyré, vsypejte ovesné vločky, zalijte trochou mléka a povařte do konzistence kaše. Vařila jsem cca 8 minut. Zkrátka do rozvaření vloček. Následně jsem jen posypala nasekanými lískovými oříšky a polila lžící tekutého medu.
Kaše je podzimní, sladká a moc dobrá.
Ovesné vločky:
- 67 % sacharidů, 15 % bílkovin, 7 % tuku, zbytek tvoří vláknina
- mnoho minerálních látek včetně vzácného křemíku
- poměrně velké množství snadno rozpustné vlákniny
- známé svou schopností snižování krevního tlaku
- lze je upravit snad na tisíc možných způsobů
- využití vločky najdou i v podobě ovesné mouky, ze které lze vytvořit chutné dezerty jako např. lívance, ovesné placky, sušenky nebo palačinky
Připravujete doma obilné kaše ke snídani? Máte nějaké své oblíbené kombinace?