Křupavý cizrnový falafel

I vegani jí fastfood. Už jste zkoušeli falafel? Tato izraelská fastfoodová klasika se nejčastěji podává v pita chlebu s ledovým salátem, rajčaty, tahini pastou a salátovou okurkou. Jen to píšu a sbíhají se mi sliny.
Smaženým věcem moc doma neholdujeme, ale k falafelu smažení prostě patří. Zkoušela jsem ho dělat také v troubě, ale byl dost suchý a ne tolik dobrý.
Ingredience:
500 gramů cizrny v suchém stavu
1 větší nasekaná cibule
3 stroužky česneku (když nebudou jíst děti dala bych těch stroužků klidně 5)
2 lžičky soli
1 lžička pepře
1 lžíce mletého římského kmínu
3 lžíce čerstvého nasekaného koriandru
2 lžíce čerstvé petrželky kudrnky
Postup:
Cizrnu si přes noc namočte do studené vody a alespoň 12 hodin máčejte. Po namáčení vodu slijte a a cizrnu nasypte do mixéru. Přidejte zbytek ingrediencí a společně mixujte.
Bude to chvilku trvat, ale zase si dejte pozor, abyste místo „těsta“ na falafel neměli umixovaný hummus. Hotová směs by měla mít konzistenci mezi kuskusem a hrubší pastou. Zkrátka tak, aby šly krásně tvarovat kuličky.
Takto připravenou směs zakryjte potravinářskou folií a nechejte v chladu asi 2 hodiny odpočívat.
Jakmile bude těsto odpočaté, začněte ze směsi tvarovat samotné kuličky falafelu. Do pánve s vyšším okrajem nalijte cca 4 cm oleje (na smažení je dobrý olej z hroznových jadérek, ale poslouží také slunečnicový nebo řepkový) a rozehřejte na středním plameni.
Opékejte z každé strany cca 2 – 3 minuty. Déle není třeba. Syrové falafely jsou poměrně křehké, avšak po usmažení drží krásně pohromadě. Hotové falafely nechte okapat na papírových utěrkách.
Tipy na servírování:
Nejlepší jsou s hummusem a salátovou okurkou jako přílohou. Ale naše malá si je nejraději dopřává se šťouchanými brambory s pažitkou.
Pokud k falafelu uděláte ještě domácí pita chléb, okouzlíte touto večeří také své masožravé kamarády.