Bábovka z dýně Hokaido
Letos babička, tak jako každý rok nasadila spoustu druhů zeleniny. A tak jako každý rok sklízíme opět jen cukety a dýně. Letos dýně začaly ještě o něco dříve než předchozí roky. Takže už jsme měli nejen skvělý dýňový krém, ale také bábovku a musím říct, že se povedla skvěle.
Letos na řadu jistě přijde ještě výroba dýňových muffinů s oříšky, ty měly u dětí ve školce loni velký úspěch. Nezapomeňte také, že se dýně Hokaido dá také skvěle použít do dětských přesnídávek. V zimě se budou skvěle hodit jako rychlá svačinka.
Pár zajímavostí o dýních Hokaido:
- V suchém sklepě vydrží dýně Hokaido asi půl roku a její obsah vitamínů a cukru se během skladování zvyšuje.
- Před použitím dýně Hokaido do pokrmů je třeba odstranit semínka a vlákna, slupka při vaření nevadí, neboť krásně změkne.
- Dýně v kombinaci s citronovou šťávou a lněným semínkem je velmi účinné přírodní projímadlo.
Ingredience na bábovku:
500 gramů nahrubo nastoruhané dýně Hokaido
400 gramů špaldové mouky
1 balíček vinného kamene (kypřicí prášek)
70 gramů kokosového cukru
2 vejce od babiččiných slepiček
150 ml oleje (použila jsem kokosový)
2 lžíce kvalitního kakaa
Kokosový olej a dětskou krupici na vymazání a vysypání bábovkové formy.
Postup:
Nahrubo nastrouhanou dýni smícháme s moukou a kypřicím práškem. Postupně přidáme zbytek ingrediencí kromě kakaa. Míchání půjde ztuha. Směs je poněkud hustější, ale ničeho se nebojte, výsledek je perfektní a vláčný.
Po pečlivém promíchání a spojení veškerých ingrediencí si připravte bábovkovou formu. Vymazat olejem a vysypat dětskou krupicí.
Polovinu bábovkové směsi dejte do formy. Do zbylé části těsta přisypejte 2 lžíce kakaa a pořádně promíchejte. Následně směs vlijeme na světlou vrstvu.
Pečeme v předem vyhřáté troubě na 180°C asi 40 minut. Hotovou bábovku poznáte tak, že se těsto nelepí na špejli.